HİZMETLERİMİZ

Çakra Nedir? Nasıl Açılır? Ne İşe Yarar?

Çakra Nedir? Nasıl Açılır? Ne İşe Yarar?

Çakra Nedir?

Çakralar vücudumuzdaki enerji, yaşam gücü, hayat enerjisi merkezleridir. Çakraları küçük enerji girdaplarına ya da pervanelere benzetebilirsiniz. Sağlıklı çakraları zihninizde tüm yaprakları sağlıklı bir şekilde açılmış bir gül ya da nilüfer çiçeğine benzer şekilde canlandırabilirsiniz. Her çakranın sorumlu olduğu organlar, duygular ve dış dünyaya ait fonksiyonları vardır yani çakraların son derece karmaşık görevleri vardır ve hayatımızı direkt olarak etkilerler.

Ana çakralarımızın her biri omurga boyunca dizilmiştir. Omurganızı geniş bir enerji yolu ya da ana elektrik hattı olarak düşünün ki bu aslında doğru bir benzetme çünkü omurilik tüm elektrik sinyallerini bütün organlarımıza ve uzuvlarımıza taşır ve oradan aldığını beyne götürür. Bu elektrik hattının üzerinde ana giriş ve çıkış prizleri düşünün. Ve bu prizlerle vücudunuzun yaşam sinyalleri yönetiliyor. Çakraları dengeli bir kişide bu ana prizlerin tüm sigortaları passız, kirsiz, olması gerektiği gibi çalışır, şalterler ihtiyaca göre açılıp kapanır. Çakraları dengesiz kişilerde ki bu çoğunluğumuz da böyle, sigortaların kimi yanmış, kimi paslanmış, şalterler çoğu zaman kapalı, bazen de hiç kapanmıyor, enerji yönetimi tamamen verimsiz, ya aşırılık yaşıyoruz ya da eksiklik, bunun yanında sağlık sorunları da baş gösteriyor.

Çakraların Özellikleri:

Vücudumuzun pek çok yerinde çakralar vardır ancak biz ana çakralara odaklanacağız. 2012 ye kadar binlerce yıldır 7 ana çakra ile çalışılıyordu ama şimdi çakraların sayısı arttı. Hala her biri son derece önemli ama Kalp çakrası diğer bütün çakraların dengelenmesinde büyük rol almaya başladı, çünkü bizler ego/entellektüel bilinçle yaşamaktan kalp/sevgi bilinciyle yaşamaya doğru geçiyoruz.

Çakra: Kök

Pozisyon: Kuyruk sokumu ve kasık kemiği arasında

Renk: Koyu Kırmızı

Enerji: Fiziksel enerji, yaşama arzusu, hayatta kalma sorunları, barınak, yiyecek, para

Fiziksel organlar: Hücresel dayanıklılık, hücrelerden geçen enerji, yaşam gücü, omurilik ve böbrekler.

Hormon: Adrenalin

Çakra: Sakral

Pozisyon: Alt karın bölgesi

Renk: Portakal rengi

Enerji: Cinsel enerji, kendine sevgi ve saygı duymak ya da kurban bilincinde olmak

Fiziksel organlar: Yumurtalıklar, üreme organları

Hormon: Yumurtalık hormonları

Çakra: Pankreas yada Göbek

Pozisyon: Göbek deliği

Renk: Safran sarısı

Enerji: Kişinin şahsi gücünün ve evrendeki eşsiz yerinin farkında olması, aklı başında duygusal sağlık. Kişisel kararlılık, kişisel irade gücü.  Sindirim sorunları, kişisel güç ve irade sorunları.

Fiziksel organlar: Sindirim sistemi

Hormon: Pankreas ve safra

Çakra: Ana ya da Çekirdek Yıldız ( solar pleksus)

Pozisyon: Göbeğin hemen üzeri ve diyaframın altı

Renk: Altın sarı

Enerji: Varlığımızın tam ortasında yer alır, varlığımızın aslı, çekirdeğidir, içimizdeki ışığın kaynağıdır. Dengesiz olduğunda suçluluk, utanç, korku, yetersizlik, harekete geçememe durumları ortaya çıkar, ışığımız loşlaşmıştır.

Fiziksel organlar: Karın boşluğundaki sempatik sinir ağlarının en büyüğü. Kendinden çıkan sinir dalları, güneşi çağrıştırdığından güneş anlamına gelen “solar” adını almıştır. Sindirim sistemi.

Hormon: Pankreas

Çakra: Aşağı Kalp (ya da Halion, Yeni çakra sisteminin bir parçası)

Pozisyon: Göğüs kafesinin hemen alt ucu

Renk: Lacivert, petrol yeşili, lavanta ve zümrüt renkleri karışımı (suyun üzerindeki petrolün renk yansımalarını düşünün)

Enerji: Üst kalp çakrası ile alt çakralar arası alışverişi sağlar. Aynı zamanda evrensel bilinç ve yıldız kardeşlerimizle aramızdaki iletişim de bu çakradan yapılmaktadır. Bu çakra genel olarak sözlü değil ama hücresel anlamda komünikasyonu sağlar.

Fiziksel organlar: Kalp, ciğerler, dolaşım sistemi, enerji.

Çakra: Kalp

Pozisyon: Göğüs kafesinin ortası, kalbimizin olduğu yer

Renk: Zümrüt yeşili

Enerji: Evrensel varlığımızın merkezi. Evrenle bağlantımız. Aslımız ve özümüz. Sevgi, kendini sevmek ve kabul etmek, diğerlerini sevmek ve kabul etmek. Travma, yas, kayıp, sevginin kaybolması, depresyon ve ilişki sorunları bu çakranın dengesizliğinde ortaya çıkar.

Fiziksel organlar: Kalp ve ciğerler

Çakra: Üst Kalp (Timüs Çakra ya da Ruhun Oturduğu Yer, Yeni)

Pozisyon: Göğüs kemiğinin üst bölümde bulunan Timüs bezinin olduğu yerdedir.

Renk: Şeftali, gün batımının aldığı renk ve yeşim taşının yeşili

Enerji: Niyet bu bölgede doğar. İlahi sevgi, şefkat, gerçekler, merhamet ve affedicilik. Kalpten konuşmayı sağlar. Dengesizlik kendini affedememe, pişmanlık, kendini zor durumlara sokmak olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda bu yaşamdaki karmik dizayn ve geçmiş hayat bilgileri de buradadır.

Fiziksel organlar: Timüs bezi fetüste oluşan ilk bezlerden biridir ve büyümeyi, DNA şablonlarını, bağışıklık sistemlerini kontrol eder. Bağışıklık hastalıkları, kronik hastalıklar, virütik ve bakteriyel hastalıklar bu çakraya bağlıdır.

Hormon: Bağışıklık ve büyüme

Çakra: Boğaz

Pozisyon: Boğazın kökü

Renk: Turkuaz mavi

Enerji: İletişim, konuşma, gerçekler, kendini dünyaya ifade etme

Fiziksel organlar: Ses telleri, boğaz, tiroit. Dengesizlik guatr, larenjit, bronşit, osteoporoz, soğuk algınlığı, kalsiyum eksikliği, metabolizmada yavaşlamaya yol açar.

Hormon: Tiroit

Çakra: Dil ve Duyular (Yeni)

Pozisyon: Çene ucu

Renk: Safir mavisi

Enerji: Ruhani korunma, inanç, bir şeyi sonuna kadar götürebilmek için duygusal sağlamlık, kendine ve ruhani inançlara güvenme. Ruhunda mücadele gücünü yenileme.

Fiziksel organlar: Duyu organları

Çakra: Beyincik (Yeni)

Pozisyon: Kafatasının arkasında

Renk: Lacivert

Enerji: Kulaklardaki denge duyusuna bağlı, vücudun kas kontrolü. Vertigo (baş dönmesi) hastalığı bu çakraya bağlı.

Fiziksel organlar: Kulaklar ve kaslar

Çakra: Üçüncü Göz (Eski 6. Çakra)

Pozisyon: İki gözün ortası

Renk: Mora kaçan lacivert

Enerji: İç görü, altıncı his, yaratmak, var etmek, ruhani gelişim

Fiziksel organlar: Hipofiz bezi, endokrin ve sinir sistemi arasındaki en büyük organizasyon ağını kontrol eder.

Hormon: Hipofiz endokrini

Çakra: Taç

Pozisyon: Başın tam tepesinde

Renk: Eflatun ve beyaz

Enerji: İlahi bilgi ve bilinç, kendini Tanrının bir parçası olarak bilmek

Fiziksel organlar: Epifiz (pineal bez), uyku düzenini ve biyolojik saati düzenleyen melatonini salgılar, melatonin aynı zamanda güçlü bir antioksidan, yaşlanma karşıtı özellikleri bulunan bir hormon, melatoninin sırları hala daha araştırılıyor.